ÖNCEKİ YARIŞMALAR

GALA GECESİ 17 ARALIK 2019 SALI GÜNÜ, AKATLAR KÜLTÜR MERKEZİ, İSTANBUL

Iva Natura Kozmetik Kısa Film Yarışması Finali ve Gala Gecesi

Lavanta, papatya, gül, melisa, ölmez otu, karanfil, nergiz, kekik... Anadolu’nun şifalı bitkilerinin tohumları Türkiye’nin dört bir yanından gelen kısa filmlerle bu kez beyaz perdede hayat buldu.

 

İva Natura Organik Kozmetik tarafından bu yıl 2.’si düzenlenen “ Kısa Film Yarışması”nın ödülleri sahiplerini buldu. Türkiye’nin dört bir yanından doğanın içinden gelen filmler jüri tarafından değerlendirildi.

 

Anadolu’nun Şifalı Bitkileri Filmlere Konu Oldu

Yarışmanın birincilik ödülünü “ Allık Merhemi” filmi ile Özer Kesemen, ikincilik ödülünü “ Gar” filmiyle Tolga Tatlı, üçüncülük ödülünü ise “Zengin Doğa”  filmi ile Damla Özen aldı.

Beşiktaş Akatlar Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ödül töreninde gecenin sunuculuğunu Elif Yağmur Poçan ve Cem İşçiler üstlenirken tören kozmetik, çevre ve sinema dünyasının önemli isimlerini ağırladı.  Oya Ayman, Dr Nagihan Çakar Bikiç, Uğur İçbak, Jeyan Gedik, Fahriye Kabadayı Dal, Özcan Yüksek ve Prof. Dr. Ulvi Zeybek’ten oluşan jüri üyeleri tarafından değerlendirilen filmlerden “ Allık Merhemi” ile Özer Kesemen yarışmanın birincilik ödülünün sahibi oldu.

 

Lavantalar Eşliğinde Müthiş Bir Gala

Anadolu’nun kozmetik bitkilerinin güzelliğe ve sağlığa katkılarının beyaz perdeye aktarıldığı yarışmada ödül töreninin gerçekleştirildiği salon lavanta bitkileriyle süslendi, ayrıca salona lavanta kokusu verilerek müthiş bir ambiyans yaşatıldı. Ödül törenine katılan misafirler beyaz perdede ödüllü doğa filmlerini mis gibi kokan lavanta kokusunu hissederek izledi.

 

İva Natura Organik Kozmetik Yönetim Kurulu Başkanı Levent Kahrıman, Anadolu’nun kozmetik bitkilerinin  beyaz perdede  hayat bulmasından dolayı çok mutlu olduğunu söyleyerek “Doğaya , sağlıklı kozmetiklere dikkati çekmek için bu yıl ikincisini düzenlediğimiz kısa film yarışmamızda bitkilerin hikayesini toplumumuz ile paylaştık. Geleneklerimizi gelecek nesillere anlatmak açısından oldukça önemli bir proje. Tüm destekçilerimize çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Fuaye

Ödüller

Sahne

Seyirciler

Hakkımızda

Bitkilerin kozmetik sektöründeki yeri ve değerinin aktarılmasını amaçlayan bir grup insanız. Organik kozmetik sektöründe başı çeken Iva Natura’nın öncülüğünde bir araya geldik. Hepimiz uzman olduğumuz alanlardaki tecrübelerimizi birleştirerek, kozmetik sektöründe sürdürülebilirliği sağlamaya katkıda bulunmak istedik. Anadolu kültürünü ve bu kültürün kozmetik sektöründeki değerini gelecek kuşaklara aktarmak konusunda kendimizi sorumlu hissediyoruz. Doğa dostu tarımın devamlılığını sağlayacak projelere destek olarak, biyolojik çeşitliliği vurgulayarak, kozmetik sektörüne katkı koyabilecek ve kültürel değerlerin korunmasına destek olabilecek sanatsal çalışmalara dikkat çekmek istiyoruz.

Jüri

Oya Ayman

Dr. Nagihan Çakar Bikiç

Jeyan Gedik

Uğur İçbak

Gazeteci, Yazar; Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği Koordinasyon Kurulu Üyesi.

Akademisyen /

Belgesel Film Yönetmeni

Moda Tasarımcısı, Arkeolog

Görüntü yönetmeni

Bahriye Kabadayı Dal

Özcan Yüksek

Prof. Dr. Ulvi ZEYBEK

Belgesel Sinemacı

Magma dergisinin yayın yönetmeni, yazarı, fotoğrafçısı.

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Temel Eczacılık Bölümü Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı Başkanı

Neden Kısa Film Yarışması?

Doğal ve kültürel zenginliklere sahip Türkiye’nin bu zenginliklerle doğrudan ilişkili olan kozmetik sektöründe hak ettiği yeri doğru anlatabilmek ve giderek büyüyen kozmetik pazarında ülkemizin temsil gücünü artırmak gayesiyle yola çıktık. Kısa filmlerin hedef kitleler üzerinde kalıcı etki yaratma potansiyeli ve viral özelliği bulunuyor. Kısa filmler, aynı zamanda düşünceleri veya fikirleri aktarmak için en etkili yollardan biri. Üstelik değişimi de tetikleme gücüne sahip!

Binlerce yıldır birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan ve farklı kültürleri bünyesinde barındıran Anadolu topraklarının ve nimetlerinin güzellik, sağlık ve bakım anlayışına etkisini, kozmetik kısa filmleriyle tanıtmak istedik.

Ülkenin çeşitlilik ve endemiklik açısından zengin florası kozmetik sektörünün sürdürülebilirliği için önemli bir değer taşıyor ancak bu değer konusunda daha yaygın bir farkındalığa ihtiyaç var. Kısa filmler, düşüncelerin veya fikirlerin aktarılmasında en etkili yollardan birisi ve geniş kitlelere erişme özelliği var. Bu sayede pek çok kişiye ulaşmayı hedefliyoruz.

Ekibimiz

Oya Ayman

Burcum Bayrak

Çağatay Çelikbaş

Prof. Dr. F. Mehmet Emen

Gazeteci, Yazar

Müşteri İlişkileri Yöneticisi, Dijital Medya

Yönetmen

Akademisyen

Volkan Erbilir

İlyas Hayta

Levent Kahrıman

Deniz Paksoy

Grafiker

Yönetmen

Iva Natura Organik Kozmetik Kurucusu, Komite Başkanı

Grafiker, Moda Tasarımcısı

Oya Pardak

Seçkin Tayşi

Dr. Dinçer Yarkın

Gazeteci, Medya İletişim Danışmanı

Moda fotoğrafçısı

Girişimcilik ve dış ticaret eğitmeni

Yarışma Kitapçığı

Yarışma Koşulları

IVA NATURA KOZMETİK KISA FİLM YARIŞMASI ŞARTNAME

1) KONU VE AMAÇ

Yarışmanın konusu ”Kozmetikte Kullanılan Anadolu Bitkileri”dir. Bu konuyu kapsayacak şekilde yarışmaya katılacak kısa filmler, aşağıdaki temalardan en az birini içermelidir.

1

Anadolu’da güzellik anlayışı ve bitkiler

2

Anadolu’da şifa anlayışı ve bitkiler

3

Günümüz kozmetik sektöründe bitki kullanımı ve işlenme süreçleri

4

Sürdürülebilir kozmetik ve bitkiler

5

Anadolu kozmetik bitkileri ile ilgili efsaneler, öyküler

2) BAŞVURU KOŞULLARI

1.

 

2.

3.

4.

5.

 

 

6.

 

7.

 

 

 

 

8.

 

 

9.

10.

11.

 

12.

 

 

 

 

13.

 

Yarışma 18 yaş üzeri herkese açıktır. (Seçici Kurul Üyeleri ve akrabalık derecesinde yakınlığı bulunan kişiler, yarışmayı düzenleyen firmanın çalışanları ve seçici kurul üyeleri yarışmaya katılamazlar.)

Filmler özgün, kurmaca/deneysel ya da belgesel türünde olmalıdır. Grafik ve animasyon kullanılabilir.

Filmlerin süresi jenerik hariç en az 1 dakika ile en çok 6 dakika arasında olmalıdır.

Katılımcılar yarışmaya en fazla 2 filmle katılabilirler.

Yarışmaya gönderilecek filmler daha önce başka bir yerde gösterilmemiş, yarışmaya katılmamış olmalıdır. Bu koşullara uymayan yarışmacıların eserlerinin tespit edilmesi durumunda katılımcının eseri yarışma değerlendirmesinin dışında kalacak ve dereceye girmesi durumunda derecesi ve ödülü iptal edilecektir.

Tüm başvurulara kısa bir özgeçmiş ve www.ivanaturakozmetikfilm.com internet adresinden temin edilebilecek katılım formu eklenmelidir.

Filmler, en az HD formatında 2 USB kopyası olarak kapalı zarfta internet adresinden indirilebilecek ıslak imzalı başvuru formuyla birlikte en geç 30 Ağustos 2019 tarihine kadar, Iva Natura Kozmetik Kısa Film Yarışması adına “Laber Organik Kozmetik Arge Üretim Pazarlama Sanayi Ticaret A.Ş. Meriç Mh. 5746/4 Sk. No:23 MTK Sitesi Altındağ, Bornova, İZMİR” adresine kargo, posta ya da elden teslim edilebilir. Islak imzalı başvuru formu olmayan ve belirtilen sürede teslim adresine ulaşmayan eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.

Filmlerin değerlendirilmesinde, teknik kalite ile yapımın özgünlük ve sanatsal yönü dikkate alınacaktır. Değerlendirme sırasında kullanılacak puanlama tablosu şartnamenin IV. Bölümünde “Değerlendirme Şekli” başlığı ile verilmiştir.

Katılımcı, yarışmaya katıldıktan sonra filmini geri çekemez. Kopyalar iade edilmez.

Yarışma şartlarına uymayan çalışmalar değerlendirme dışı tutulacaktır.

Yarışma sonuçları Aralık ayında gerçekleştirilecek gala gecesinde açıklanacak, akabinde www.ivanaturakozmetikfilm.com internet adresinden duyurulacaktır.

Başvurularda katılımcıların kim ya da kimler olacağı net olarak yazılmalıdır. Kısa Film başvurusunu yapımcı, yönetmen ve senarist /metin yazarı birlikte yapmalıdır. Yahut yapımcı veya yönetmen veya senarist/metin yazarı ve diğer hak sahiplerinden muvafakatname alarak başvuruda bulunmalıdır. Almış olduğu bu muvafakatnamede ödülü nasıl bölüşeceklerini ve kime verileceğini de belirtmelidir. Başvuru formunun ekinde eser sahiplerinin muvafakatnameleri de yer almalıdır. Muvafakatname örneği için lütfen tıklayınız.

Yarışmaya başvuracak kişi, kişiler veya kurumların, başvuruları sırasında, iş bu şartnamede yer alan maddeleri kabul ettiklerini onaylamaları gerekmektedir.

3) ESERE AİT HAKLAR

1.

 

 

 

 

 

2.

 

 

 

 

 

 

3.

 

 

4.

 

 

 

 

5.

 

 

 

6.

 

 

7.

Bu Şartname ile, ödül almış eserlerin sahipleri, ödül almış filmlerin yayın / gösterimine dair kullanım hakkını, Aralık 2019’da gerçekleştirilecek “Gala Gecesi” ve ”Ödül Töreni”ni takip eden bir (1) yıl boyunca, Iva Natura Kozmetik Kısa Film Yarışması’nın sahibi olan Laber Kimya Organik Kozmetik Ar-Ge Üretim Pazarlama San. Tic. A.Ş.’ye  (“Laber Organik”) Basit Lisans şeklinde sadece 2. maddede belirtilen kullanım alanlarında verir. Eser sahibi bu süre içinde, kapsamı aşağıda belirtilen kullanım haklarını başka bir kişi ya da kuruma verebilir.

 

Eser sahibi, eserinin sosyal medya, Laber Organik web sayfaları, bloglar, yurt içi ve yurt dışında yapılacak fuarlar, kongre, sempozyum, konferans, panel ve çalıştaylarda filmlerin yayın / gösterimine dair çoğaltma, yayma, temsil, umuma iletim vb. umuma arzda gerekli olan kullanım haklarını, Gala Gecesi tarihinden itibaren bir (1) yıl süre için, gayrimünhasıran Iva Natura Kozmetik Kısa Film Yarışması nezdinde Laber Kimya Organik Kozmetik Ar-Ge Üretim Pazarlama San. Tic. A.Ş.’ye verir. Laber Organik, eserler için katılımcının yukarıda verdiği kullanım hakkı karşılığında 1 yıllık lisans süresi için herhangi bir telif hakkı bedeli ödemeyecektir.

 

Laber Kimya Organik Kozmetik Ar-Ge Üretim Pazarlama San. Tic. A.Ş., işbu Şartname ile kendisine verilen kullanım hakkı kapsamında eserleri kullanırken eser sahibinin ismine yer vereceğini taahhüt eder.

 

Yarışmaya katılacak filmler arasında Laber Kimya Organik Kozmetik Ar-Ge Üretim Pazarlama San. Tic. A.Ş. tarafından seçilecek bazı filmlerin tamamı ya da belli sahneleri, reklam filmi ve ticari amaçlar söz konusu olduğunda, eser sahibi ile Laber Organik’in karşılıklı mutabakatı dahilinde ve belirlenecek ücret karşılığında çeşitli mecralarda kullanılabilir.

 

Laber Kimya Organik Kozmetik Ar-Ge Üretim Pazarlama San. Tic. A.Ş., Gala Gecesi tarihinden itibaren bir (1) yıl boyunca eserlerinin gösteriminde, filmlerin başına veya sonuna ”Iva Natura Kozmetik Kısa Film Yarışması adı ve logosu ile kazandığı ödül bilgisini” yerleştirmesine Eser Sahibi muvafakat eder.

 

Yarışmaya gönderilecek kısa filmlerdeki özgün olmayan metin, görüntü, müzik, vb. kullanımlarından doğacak her türlü telif hakkı, yarışmacının sorumluluğundadır. Bu kapsamda doğacak hukuki sorumluluk Eser Sahibine aittir.

 

Yarışmaya gönderilen eserin izinsiz kullanımından doğabilecek her türlü yasal sorumluluklar, yarışmacıya aittir. Böyle bir durumun ortaya çıkması halinde, ilgili kısa film, yarışmadan men edilir. Tespit yarışmadan sonra yapılır ise eser sahibi ödüllendirilmiş olsa dahi ödülü geri alınır.

 

4) DEĞERLENDİRME

Seçici kurul filmleri izleme ve değerlendirme çalışmalarını 30 Eylül 2019 tarihine kadar tamamlayacaktır.

Değerlendirme Şekli:

 

Yönetmenlik

 

Filmin duygusu, bıraktığı etki.

 

Yapım performansı (ulaşılması zor olana erişme başarısı, emek ve zaman verme performansı)

 

Ses kuşağı (ses ve müzik kullanımı)

 

Görüntü yönetmeni

 

Temaya uygunluk

 

Özgünlük, yaratıcılık

5) ÖDÜL TÖRENİ

Ödül alan filmlere ödülleri Aralık 2019'da (yarışmanın web sayfası olan www.ivanaturakozmetikfilm.com sitesinden duyurulacak bir tarihte), İstanbul’da düzenlenecek bir gala ile sahiplerine verilecektir.

Yarışma sonuçları gala gecesinde açıklanacağından tüm katılımcıların galaya katılımı beklenmektedir.

6) DİĞER HUSUSLAR

Bu şartnamede belirtilmeyen diğer hususlarda karar yetkisi İva Natura Kozmetik Kısa Film Yarışması Organizasyon Ekibi’ne aittir.

Organizasyon Ekibi

 

Oya Ayman (Gazeteci, yazar, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği Koordinasyon Kurulu Üyesi)

 

Burcum Bayrak (Müşteri İlişkileri Yöneticisi, Dijital Medya)

 

Çağatay Çelikbaş (Yönetmen)

 

Doç. Dr. Fatih Mehmet Emen (Akademisyen)

 

Volkan Erbilir (Grafiker)

 

İlyas Hayta (Yönetmen)

 

Levent Kahrıman (Iva Natura Organik Koz. markası kurucusu, Kozmetik Üretici ve Araştırmacılar Derneği Başkanı)

 

Deniz Paksoy (Grafiker, moda tasarımcısı)

 

Oya Pardak (Gazeteci -  Medya İletişim Danışmanı)

 

Seçkin Tayşi (Moda fotoğrafçısı)

 

Dr. Dinçer Yarkın (Girişimcilik ve dış ticaret eğitmeni)

Yarışmaya Katılacak Tüm Yarışmacılara Başarılar Dileriz.

Takvim

Ödüller

Basın  Toplantısı, İzmir, 19 Aralık 2018

Yarışmacıların Son Başvuru Tarihi 30 Ağustos 2019

Gala Gecesi (İSTANBUL)  17 Aralık 2019

1. Birincilik ödülü 10.000 TL ve Iva Natura organik kozmetik seti

2. İkincilik ödülü 6.000 TL ve Iva Natura organik kozmetik seti

3. Üçüncülük ödülü 3.000 TL ve Iva Natura organik kozmetik seti

Jüri Özel Ödülü (2 kişiye) GoPro Hero4 ve Iva Natura organik kozmetik seti

Hemen Başvur

İkincisi düzenlenecek olan İva Natura Kozmetik Kısa Film Yarışması başvurusu ve koşullarına buradan ulaşabilirsiniz.

BAŞVURU FORMU

MUVAFAKATNAME

ŞARTNAME

Destekleyen Kuruluşlar

Üniversiteler

Dernekler

Destekleyen Dernekler

Haberler

İva Natura Kozmetik kisa film yarışmasında ikincilik ödülü alan Saklı cennet filmi , bir çok ödül aldı

İletişim

İva Natura Kozmetik Kısa Film Yarışması

MTK San. Sit. 5746/4 Sk. No:23 Altındağ Bornova İzmir

Telefon: +90 (232) 437 32 20 / +90 (545) 558 48 70

E-posta: film@ivanaturakozmetikfilm.com

Form gönderiliyor...

Sunucu bir hatayla karşılaştı.

Form alındı.

Copyright © 2017 Iva Natura Kozmetik Kısa Film Yarışması. Tüm Hakları Saklıdır.